Всеки обича домът му да е чист, но никой не обича да чисти. Всяка домакиня си мечтае за вълшебен начин, по който къщата й да светне и това да не отнема много време. Вероятно не веднъж сте се чудили от къде е правилно да започнете чистенето – първо прах или първо прахосмукачка. Да се почисти кухнята преди банята или обратно…
Ето няколко полезни съвета, които ще ви помогнат да се справите с чистенето хем бързо, хем ефективно:
1. Чистете целия дом наведнъж, а не само една стая
Почистването е много по-ефективно, ако изберете една задача (прахосмукачка, измиване, бърсане на прах) и я извършите във всяка стая в дома. Ако чистите всяка стая поотделно открай докрай, ще се чувствате като в безкраен цикъл на почистване, започвайки една и съща задача отново и отново.
2. Дръжте под ръка всичките си инструменти за почистване
Сложете всичките инструменти, които ще ви трябват за почистването, на едно удобно място. Така няма да губите време да ги търсите, след като вече сте започнали да чистите.
3. Раздигнете зарязани неща от земята
Преди да започнете да чистите, минете през всички стаи и съберете захвърлените неща по земята – списания, дрехи, играчки. Това ще ви спести време след това да се чудите къде да ги сложите, когато вече сте започнали с прахосмукачката.
4. Прахосмукане и бърсане на прах
Преди да включите прахосмукачката и да започнете да бършете прах се уверете, че климатикът или вентилаторът са изключени. Обърнете внимание на меките мебели, рафтовете, парапетите, рамките за снимки, телевизора. За труднодостъпни места, като щори и високи рафтове, използвайте дръжка със завързана на нея кърпа. Сменете чаршафите в спалните преди прахосмученето.
5. Избършете огледалата и стъклата
Използвайте първо влажна микрофибърна кърпа, а след това суха, за да почистите огледалата и стъклените повърхности.
6. Дезинфекцирайте плотовете и повърхностите
Минете през цялата къща и избършете твърдите повърхности – плотове, уреди, шкафове, дръжките на вратите, ключовете за лампите, дистанционните и телефоните. Добре е да дезинфекцирате онези повърхности, които се докосват най-често и могат да замърсят с микроби ръцете и лицето. Направете си домашен дезинфекционен разтвор като смесите една четвърт чаша ябълков оцет с чаша вода.
7. Обърнете внимание на ваната, мивките и тоалетните
Напръскайте с препарат мивката в кухнята, след това мивката в банята, ваната и тоалетната. Оставете го да престои няколко минути, така че да разтвори мръсотията и петната. Започнете почистването от първото място, а именно кухнята. Не забравяйте да избършете вътрешността на микровълновата печка. Задължително почистете и мястото, където изхвърляте боклук. Тоалетната измийте накрая.
8. Измийте подовете
Почистете подовете на кухнята и банята. Започнете от най-отдалечения ъгъл на помещението и се придвижвайте назад към вратата. Изплаквайте мопа всеки път, когато измиете приблизително 4 кв. м.
9. Когато прахосмучете, обърнете внимание на килимите
Косместите повърхности, разбира се, събират най-много прах. Затова обърнете особено внимание на килимите и мокетите когато прахосмучете.
10. Не забравяйте редовно да почиствате инструментите за почистване
Често пренебрегвана част от почистването на дома е поддържането на самите инструменти за почистване. Използването на мръсен моп или прахосмукачка с пълна торбичка е много по-малко ефективно и в крайна сметка може да ви докара двойно повече работа.
11. Направете почистването групова дейност
Включването на цялото семейство е един от най-добрите начини за бързо почистване на дома. Планирайте предварително времето със семейството си и раздайте задачи на всички. Съвместната работа може да добави малко забавление към почистването, а домът ви ще заблести за нула време.